CurrencyFair: jak założyć konto i wymieniać waluty w popularnym zagranicznym serwisie wymiany walut

Polacy planujący wymianę walut w Internecie mogą korzystać również z międzynarodowych e-kantorów. Jedną z zagranicznych alternatyw jest portal CurrencyFair. Konto w tym serwisie można założyć poprzez bezpośredni link z naszej porównywarki. Przed rozpoczęciem procedury rejestracyjnej warto jednak przeczytać nasz poradnik. Jest on szczególnie pomocny dla osób, które wcześniej nie korzystały z kantorów internetowych.

 


Przyda się podstawowa znajomość języka angielskiego

Portal CurrencyFair został założony w Irlandii i podlega tamtejszemu ustawodawstwu oraz nadzorowi finansowemu. Oczywiście, angielski jest domyślnym językiem obsługi serwisua, ale jest też wersja polska serwisu, która oprócz francuskiej jest jedyną obcą. Można się o tym przekonać po kliknięciu przycisku „Załóż konto>” na liście kantorów wyświetlanych przez naszą porównywarkę (patrz poniżej).

 

 

 Po kliknięciu wspomnianego przycisku zostaniemy przeniesieni na główną stronę serwisu CurrencyFair.

Wersję językową z angielskiej na polską można zmienić poprzez kliknięcie przycisku znajdującego się w prawym górnym rogu. Po wyborze języka polskiego okaże się, że podstawowe informacje i komunikaty zostały przetłumaczone. Spolszczenie nie jest całkowite, ale z portalu CurrencyFair mogą korzystać osoby, które mają nawet blade rozumienie angielskiego. 

  

 

 

Po ewentualnej zmianie wersji językowej portalu, musimy użyć przycisku „Załóż konto” lub „Skorzystaj” (patrz poniżej).

 

 

W dalszej kolejności zostaniemy przeniesieni do prostego formularza z adresem e-mail oraz hasłem (patrz poniższy zrzut ekranu). Warto zwrócić uwagę, że dla firm przewidziano bardziej złożoną procedurę rejestracyjną.

 

Po wypełnieniu formularza i kliknięciu przycisku „Załóż konto”, na nasz adres e-mail zostanie wysłana wiadomość rejestracyjna z indywidualnym numerem klienta, który będzie potrzebny w kontakatch z platformą (patrz poniżej). Jeżeli nie otrzymaliśmy wiadomości w ciągu kilkunastu minut, to trzeba sprawdzić folder spam.

 

Po kliknięciu linku umieszczonego w e-mailu rejestracyjnym, zobaczymy bardziej złożony formularz (patrz poniżej). Trzeba w nim podać informacje na temat personaliów oraz adresu zamieszkania.

 

 

Jeśli zaakceptowaliśmy regulamin serwisu, to następnie klikamy na przycisk „Aktywuj konto”. Wtedy po raz pierwszy zobaczymy panel transakcyjny w serwisie CurrencyFair (patrz kolejny zrzut ekranu).

Od razu warto przeczytać informacje umieszczone w dole okna. Wskazują one, że bez dodatkowej identyfikacji możemy wykonać jedną transakcję o wartości do 1000 euro. Dalsze korzystanie z portalu będzie możliwe, jeżeli klient wyśle 3 skany poprzez główną stronę panelu transakcyjnego (sekcje: „Upload Photo Identification”, „Upload Proof of Address”, „Upload 2nd Proof of Address”. Wspomniane skany muszą przedstawiać:

  • dokument potwierdzający dane personalne (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy)
  • 2 różne dokumenty potwierdzające adres zamieszkania, które zostały wystawione w ciągu ostatnich 3 miesięcy (np. rachunek za media, dowód ubezpieczenia mieszkania, wyciąg z banku, prawo jazdy)

Potwierdzenie dokumentów identyfikacyjnych przez CurrencyFair zwykle trwa jeden dzień roboczy.

 

Konfiguracja kont, czyli kolejny krok na drodze do wymiany w CurrencyFair

Przed rozpoczęciem pierwszej wymiany walut w CurrencyFair koniecznie trzeba skonfigurować rachunki bankowe. Tę czynność wykonuje się po kliknięciu w przycisk „My Bank Accounts” (patrz poniżej).

 

Polski klient CurrencyFair potrzebuje przynajmniej dwóch kont bankowych (jednego w złotym i drugiego w walucie obcej). Informacje na temat tych rachunków wpisujemy po kliknięciu przycisku „Dodaj konto” w sekcji „My Bank Accounts” (patrz poniżej).

 

 

Warto zwrócić uwagę, że serwis CurrencyFair wymaga podania kodu BIC dla banku prowadzącego konto (patrz poniżej). Odpowiednią informację na ten temat zwykle znajdziemy na stronie głównej naszego banku (albo po prostu wpisując w Google frazę, np: kod BIC mBank).

Po wpisaniu potrzebnych informacji, klikamy przycisk „Dodaj konto bankowe”. W dalszej kolejności trzeba podać numer telefonu (bez cyfry zero na początku) i wpisać kod autoryzacyjny z otrzymanego na ten tel. SMS-a.

Konfiguracja każdego konta bankowego zostanie potwierdzona e-mailem wysłanym na naszą skrzynkę. Jeżeli serwis CurrencyFair będzie wymagał podania numeru naszego konta w międzynarodowym formacie IBAN, to przed 26 cyframi musimy wpisać dwie dodatkowe litery (PL dla Polski).

- Więcej nt kodów BIC/SWIFT i przelewania środków za granicę znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszym tekście.

 

 

Po skonfigurowaniu dwóch kont bankowych można przelać środki, które posłużą do transakcji. W tym celu klikamy przycisk „Wpłać” na bocznym pasku poleceń (patrz poniżej).

 

W kolejnym oknie mamy do wyboru dwie opcje:

  1. automatyczną wymianę zaraz po przelewie „Create a Transaction” oraz;
  2. tradycyjną wymianę realizowaną później przez użytkownika („Deposit Only”).

W ramach przykładu wybieramy tę drugą opcję, która jest zalecana dla nowych klientów (patrz poniżej). Warto zwrócić uwagę, że serwis CurrencyFair ustala minimalne limity wpłat. W przypadku krajowej waluty najniższa wartość przelewu to 30 zł.

 

W dalszej kolejności, serwis podaje nam dane do przelewu z naszego banku. Na szczególną uwagę zasługuje tytuł operacji podany z boku (patrz poniżej). Po zleceniu przelewu możemy potwierdzić ten fakt (przycisk „Yes, I have”) i wylogować się z portalu CurrencyFair. O wpłacie zostaniemy powiadomieni poprzez e-mail. W analizowanym przykładzie, pieniądze wysłane z ING Banku trafiły do CurrencyFair przed upływem jednego dnia roboczego. 

 

 

 

W CurrencyFair handlujemy z kantorem lub internautami

Gdy nasze środki już wpłyną do portfela walutowego w CurrencyFair, możemy ponownie się zalogować i rozpocząć wymianę. Po kliknięciu w przycisk „Make an Exchange” umieszczony na stronie głównej albo przycisk „Wymień” w bocznym pasku, będziemy mieli do wyboru dwa tryby transakcji (patrz poniżej).

Pierwszy z nich („QuickTrade”) przewiduje szybką wymianę po ustalonym kursie i jest typowy dla kantorów internetowych.

W ramach drugiego trybu - „MarketPlace”, serwis CurrencyFair oferuje możliwość zakupu waluty od innych użytkowników. Na podobnej zasadzie działa między innymi polski portal Walutomat. Warto zwrócić uwagę, że CurrencyFair w ramach jednego serwisu oferuje dwa różne modele wymiany. To bardzo dobre i wygodne rozwiązanie.

 

Na razie sprawdźmy, jak działa pierwszy tryb transakcji („Quick Trade”). Osoba, która go wybrała najpierw musi podać wymienianą kwotę w kalkulatorze na stronie i kliknąć przycisk „Zleć wycenę →” (patrz poniżej).

 

W dalszej kolejności serwis CurrencyFair podaje proponowany kurs wymiany (patrz kolejny zrzut ekranu).

 

Po zatwierdzeniu transakcji przyciskiem „Potwierdź”, w kolejnym oknie można zlecić przelew środków (przycisk „Przelej”).

 

Osoba wybierająca drugi tryb wymiany („MarketPlace”) ma do czynienia z bardziej skomplikowanym panelem transakcyjnym (patrz poniżej).

Prócz kalkulatora zobaczmy tam m.in. listę ofert złożonych przez innych użytkowników portalu. System transakcyjny automatycznie wyszukuje ofertę z kursem najlepszym dla nas i zaznacza ją na liście. Jeżeli wybierzemy kurs aktualnie dostępny na rynku, to zlecenie zostanie rozliczone bardzo szybko. Możemy również zaproponować kurs, który jest bardziej korzystny dla nas i poczekać nieco dłużej.

Za transakcję pomiędzy swoimi klientami, CurrencyFair pobiera 0,15% wymienionej kwoty (od każdej strony). Spread dla transakcji kantorowych wynosi 0,40% - 0,50%. Podobnie jak w przypadku większości krajowych serwisów, otwarcie i prowadzenie konta służącego do wymiany, jest zupełnie bezpłatne dla użytkownika. 

 

Po zatwierdzeniu transakcji, przelewamy zakupioną walutę na nasz rachunek. Można tego dokonać np. poprzez przycisk „Przelej”, który jest widoczny na bocznym pasku (patrz poniżej).

W formularzu przelewu trzeba wybrać docelowy rachunek oraz wpisać informacje na temat wartości i tytułu przelewu. Przykładowa wypłata ma wartość 2,01 euro, gdyż zakupiona kwota (5,01 euro) została pomniejszona o stały koszt przelewu walutowego (3 euro). Warto dodać, że przyspieszony przelew jest droższy (8 euro). 

CurrencyFair deklaruje, że waluta wysłana przelewem priorytetowym trafi na konto w ciągu 1 dnia roboczego. W przypadku zwykłego przelewu ten czas wydłuża się do 2 dni roboczych.  

 

Kliknięcie przycisku „Dalej” skutkuje wyświetleniem podsumowania (patrz poniższy zrzut ekranu).

Po naciśnięciu przycisku „Potwierdź” ukaże się komunikat potwierdzający przelew (patrz poniżej).

Znajdziemy w nim również informacje na temat programu premiowego CurrencyFair. Jest on dość atrakcyjny z punktu widzenia polskiego użytkownika. Taka osoba po zaproszeniu znajomego, uzyska premię o wartości 15 euro oraz możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów do swojego banku.

Nowy użytkownik CurrencyFair polecony przez znajomego otrzymuje identyczny bonus.

Jest jednak warunek! Nagrody będą przyznane wtedy, gdy osoba zaproszona do skorzystania z CurrencyFair, przeleje na swoje konto środki o łącznej wartości przynajmniej 400 euro. Warto dodać, że opisywany serwis wypłaca nagrody pieniężne tylko po uprzedniej weryfikacji klienta.

Już dziś załóż konto w CurrencyFair i skorzystać z opisanej promocji.

 

 

Poprzednie odcinki cyklu:

 

1. Zakładamy konto w InternetowymKantorze.pl

2. Zakładamy konto w Kantorze Alior

3. Zakładamy konto w Waluty Kokos

4. Zakładamy konto we Fritz Exchange

5. Zakładamy konto w Top Kantor

6. Zakładamy konto w Lider Walut

7. Zakładamy konto w platfmie Amronet

8. Zakładamy konto w nowym Walutomacie

 

comments powered by Disqus
Bądź na bieżąco:
Przejdź do klasycznej wersji serwisu Kurencja.com »