TransferWise - jak skorzystać i ile można zyskać używając tej platformy

Obok e-kantorów i społecznościowych platform wymiany nasza porównywarka zawiera także dwie zagraniczne platformy walutowe: CurrencyFair i właśnie TransferWise. Są one ciekawą opcją dla Polaków, ale trzeba też pamiętać, że korzysta się z nich nieco inaczej niż z polskich operatorów...

Jakiś czas temu  pisaliśmy o zakładaniu konta i korzystaniu z CurrencyFair. Dzisiaj przyszła kolej na drugiego wielkiego operatora międzynarodowego: TransferWise.


Przede wszystkim: zagraniczna platforma służy do transferów pieniężnych

Osoby z dużym doświadczeniem w korzystaniu z polskich kantorów i platform wymiany walut, próbujące skorzystać z operatorów zagranicznych, mogą być zaskoczone korzystając z operatotów zagranicznych, i to nie zawsze pozytywnie.

Przede wszystkim niemiłą niespodzianką może być bardziej rygorystyczne traktowanie użytkowników - konieczność przesyłania dodatkowych dokumentów, potwierdzeń, bardziej wymagajace podejście do przepisów o praniu brudnych pieniędzy itd. Cóż, takie są koszty międzynarodowej platformy - konieczność równania do najbardziej rygorystycznych rynków, które się obsługuje.

Inną kwestią, która może zbić z tropu Polaków wymieniających waluty, jest nieco inny charakter globalnych serwisów. Otóż, są one dedykowane nie do wymiany walut, ale raczej do przekazów, transferów pieniężnych. I dotyczy to bardziej (jak sama nazwa wskazuje) TransferWise niż CurrencyFair.

Serwisy zagraniczne powstały przede wszystkim aby pomóc ludziom chcącym wysłać pieniadze z jednego kraju o wymienialnej walucie (np. Wielka Brytania) do drugiego (np. USA). Mieszkańcy tych krajów rzadko potrzebują wymieniać walutę po to by ja trzymać wewnątrz kraju. Zdarza się częściej natomiast, że muszą przesłać pieniadze znajomemu, kontrahentowi, czy kupić coś w sklepie internetowym przyjmującym inną walutę.

I o takim przeznaczeniu należy pamiętać korzystając np. z TransferWise - jest to idealna opcja kiedy mamy na koncie złotówki, a chcemy, żeby znajomy w USA dostał na swoje konto dolary w kwocie na jaką się umówiliśmy. Do "zwykłej" wymiany walut ze zwrotem na nasze własne konto lepiej wybierać polskich operatorów: InternetowyKantor, LiderWalut, Walutomat, FritzExchange itd.

Z powyższego wynika też jeszcze jedna kwestia, która może się okazać bardzo frustrująca - TransferWise dosyć ślepo patrzy na kierunki i opcje transferu - np. Polak chcący przelać dolary znajomemu z USA (posiadającemu konto dolarowe w amerykańskim banku) może to szybko, tanio i wygodnie zrobić. Ale Polak nie może już wymienić złotówek na dolary i przelać sobie samemu tych dolarów na własne konto w USD (prowadzone przez polski bank w kraju) - bo z puntu widzenia TransferWise konta dolarowe mogą mieć tylko Amerykanie;)

Ok, ale jak już przegryziemy się z tą specyfiką, a przede wszystkim pogodzimy się, że TransferWise służy do transferów a nie do wymiany jaką realizujemy w polskch e-kantorach szybko zauważymy dobre strony tego operatora:

-łatwość obsługi

-niskie koszty przelewu (transferu)

-szybkość

-doskonały support.

Zakładamy konto w TransferWise

Jak zwykle, przed założeniem konta w dowolnym kantorze trzeba przygotować:

  • adres email, i nr telefonu komórkowego, których użyjemy
  • numery kont z których i na które będziemy przelewać pieniądze
  • dokumenty (paszport, dowód osobisty)

Konto w TransferWise możemy założyć klikając ze strony głównej Kurencja w przycisk Załóż konto przy tej platformie:

 

 
Następnie przechodzimy na stronę główną TransferWise, gdzie od razu dostajemy podpowiedź ile będzie nas kosztować przykładowy transfer 5000 zł:

-zapłacimy 24,88 zł (0,5%) ale zyskamy aż 188,72 zł (~3,7%) w stosunku do tradycyjnego przelewu międzynarodowego w banku

A wszystko w dosyć wygodny sposób, z licznymi materiałami instruktażowymi. Ok, jesteśmy przekonani do założenia konta w platformie TransferWise - klikamy zatem w Sign Up w prawym górnym rogu strony:

 

 

Następnie dostajemy stronę z rejestracją konta (poniżej). Podajemy adres email jako login i wybieramy hasło. Możemy też zalogować się danymi z Facebooka/Google+:

 

 

 

Ale to nie wszystko, zaraz zostaniemy poproszeni o kilka kolejnych danych (niewiele i "łatwych"), możemy zdecydować też czy będziemy korzystać z konta prywatnie, czy zakładamy konto na firmę.

 

 


Jak wszystko ustawimy i wypełnimy, dostaniemy optymistycznego maila powitalnego, w którym TransferWise wita nas jako nowego klienta oraz radzi nam pożegnać banki;)

 


Reszta to już samo korzystanie z TransferWise, tj.:

-przelewy na konta zagraniczne po kursie rynkowym

-TransferWise pobiera małe pieniadze za samą usługę: 0,5% nie mniej niż 5 zł

-całość kosztuje nawet 90% mniej niż w bankach:

 


Na koniec jeszcze jedna zachęta TransferWise. Platforma oferuje nam, że za każdych 3 znajomych przyciągniętych przez nas do TransferWise dostaniemy aż 50 funtów na własne konto:



Podsumowanie

TransferWise jest ciekawą i opłacalną opcją dla osób zainterersowanych międzynarodowymi przelewami walutowymi. Ale trzeba właśnie o tym pamiętać, że jej zalety spawdzą się najlepiej w takiej sytuacji, kiedy mając złotówki chcemy np. przesłać znajomemu funty w Wielkie Brytanii. To samo działa w drugą stronę, stąd TransferWise jest często wybierana przez Polaków w UK wysyłających złotównki do Polski.

Zachęcamy do skorzystania z TransferWise i dzielenia się swoimi doświadczeniami w korzystaniu z platformy.


Pozostałe podobne artykuły:

Zagraniczna platforma walutowa TransferWise w tabeli Kurencja.com

Jak założyć konto w CurrencyFair

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę

 

 

comments powered by Disqus
Bądź na bieżąco:
Przejdź do klasycznej wersji serwisu Kurencja.com »